Jak vybudovat podlahové topení svépomocí
Podlahové topení se stalo jedním ze symbolů komfortního bydlení v oblastech mírného pásma. Máme sice výhodu střídání ročních období, takže si můžeme užít všech krás, které nabízí například podzimní zbarvené listí stromů nebo třpytící se bělostný sníh v odlesku slunečních paprsků, ale musíme za to poměrně draze platit ve formě energie vydané na vytápění.
Abychom ušetřili, pouštíme se do výstavby levnějších, alternativních topných systémů, kam patří i krb s vložkou a výměníkem. Ke krbu lze pak snadno připojit rozdělovač podlahového topení, zapojený do soustavy hadic na podlahové topení, přičemž hadice se vkládají do systémových polystyrenových desek a na ně se pak pokládají cemento-vláknité pochozí desky. Tímto krátkým odstavcem jsme vlastně v kostce vyjádřili princip suché pokládky podlahového topení, který zvládne každý šikovný kutil. Není k tomu zapotřebí ani beton, ani malta a jiné pojivové směsi. Suchý systém podlahového topení se hodí i do míst, kde je omezená nosnost stropů či podlah, například do podkrovních místností rodinných domů.
Samotnou pokládku desek a potrubí dokážete provést i bez předchozích znalostí, zkušeností a praxe, pouze se zapojením systému k rozdělovači a se zapojením rozdělovače ke krbovému výměníku vám musí vypomáhat odborník – instalatér. Kompletní výstavba topení v podlaze je ale velmi rychlá, jestliže jej pokládáte na ploše dvoupokojového bytu, pouze v ložnici, v obýváku a v kuchyni, bude vám na to stačit přibližně jediný víkend. Tímto způsobem byste pak mohli i někoho překvapit, například zhotovit podlahové vytápění vašim rodičům či prarodičům, kteří se momentálně nacházejí v lázních, a vy máte pouze na starost zalévat jim v domě květiny. Ti se pak po návratu z lázní nepřestanou divit, jak jste mohl dokázat během pár dnů vybudovat něco takového.