Jak si nejlépe ulehčit práce na zahradě
Ačkoliv mnozí z nás mají o zahrádkaření poněkud romantickou představu, realita je přeci jen poněkud jiná. Zahradničení je poměrně špinavá a leckdy náročná práce, především fyzicky. Jistě, není to takový problém, pokud máme jen malý záhonek. Avšak v případě, že chceme pěstovat větší množství plodin, pak počítejme s tím, že se pořádně zapotíme.
Zdaleka nejhorší jsou rytí, pletí a částečně také okopávání. Přičemž to vše patří k těm nejzákladnějším pracím, které je nutné na zahradě dělat, a navíc je nutné provádět je pravidelně, pokud se chceme dočkat řádné úrody, i když jen chceme, aby naše zahrada dobře vypadala. Asi každý, kdo s tím má nějaké zkušenosti, vám bude povídat o bolestech zad, mozolech a dalších radostech, které s tím souvisí.
Je tedy jen pochopitelné, že si tuto práci chceme ulehčit. I to je důvod, proč na trhu existuje tolik nejrůznějších pomůcek, které slouží právě k tomuto účelu. Některé z nich jsou relativně nové, jiné se používají již mnoho let.
Mezi novinku samozřejmě můžeme zařadit zahradní traktůrek. Ten lze použít k rytí, mulčování, ale i rozprašování hnojiva. Jeho nevýhodou je, že jej nelze použít v době, kdy rostliny povyrostou či dokonce již mají plody. Také těžké gumy udusávají půdu, ovšem to může v podstatě sloužit k vytvoření brázd mezi jednotlivými záhony. Vzhledem ke své ceně však rozhodně není pro každého.
Co se pletí týče, tak tuto povinnost můžeme omezit použitím selektivních herbicidů. Ty zabraňují růstu plevelu a nechají pouze pěstované plodiny. Zde však musíme uvážit, zda chceme na svém záhonku takovouto chemii. Část těchto látek se totiž dostane i do těchto rostlin, což někomu může vadit. Je proto nejlépe je použít na květinových záhonech.
To jsou jen dva z celé řady pomocníků. Zmínit samozřejmě musíme i klasickou zahradní hadici, bez které bychom se museli tahat s těžkými konvemi s vodou, nebo i rýč či lopatu. Bez nich by totiž byla tato práce o mnoho těžší.